World ORT Organisation for educational Resourses and Technological training
Educating since 1880




Results of Photo Competition 2009

At the beginning of June the results of ORT CIS photo competition was summarized.  The main objectives of this action were integration of the Jewish and Technology education in ORT Schools and Centres; developing of students’ creative ability; increasing their motivation, especially those who had been the participants of educational programs "The March of the Living" and "Masa Shorashim".

This year students of the following schools and lyceums took part in competition: the Moscow Gymnasia # 1540 (Moscow ORT Technology School), the Samara school # 42 (ORT “Gesher”),  ORT Technology Centre at the 'Levi Yitzchak Schneerson' Ohr Avner School # 144,  Kiev ORT technology Lyceum, Odessa ORT school # 94 and St.-Petersburg school # 274 (ORT “Yerushalaim”) and Zaporoije Jewish Gymnasium ORT "Aleph". 

Winners of the competition:

Photo nomination:

1 place - Gymnasia # 1540, ORT Technology School (Moscow, Russia), Elizaveta Khmelnitskaya, 10th grade student

Supervisor– Ilya Zhivotovskiy 

2 place – Secondary School # 274, ORT “Yerushalaim” (St Petersburg, Russia), Ŕ. Kuznetsova, 10th grade 

Supervisor – Alexey Rakovshchik

3 place – Gymnasia # 1540, ORT Technology School (Moscow, Russia), Darya Kluchnikova, 10th grade student 

Supervisor– Ilya Zhivotovskiy 

 Slideshow nomination:  

1 place - Secondary School # 94, ORT (Odessa, Ukraine), Valeria Sobol, 10th grade student 

Supervisor– Victoria Lapinskaya

2 place - The ORT Technology Centre at the 'Levi Yitzchak Schneerson' Ohr Avner School # 144 (Dnipropetrovs’k, Ukraine), Olga Litvyak, 10th grade student.

Supervisor – Susanna Khachatryan.

3 place - The ORT Technology Centre at the 'Levi Yitzchak Schneerson' Ohr Avner School # 144 (Dnipropetrovs’k, Ukraine), Elizaveta Kirichenko, 10th grade student. 

Suprevisor– Natalia Goshkador.

Poster nomination:

1 place - ORT Technology Lyceum (Kiev, Ukraine), Orest Yaremchuk.

Supervisor: Sergey Dzuba

2 place - Secondary School # 42, ORT “Gesher” (Samara, Russia), Yan Nirkin,  10th grade student.

Supervisor: Sofya Naida

3 place - 3. Secondary School # 94, ORT (Odessa, Ukraine), Ksenia Zhadan, 10th grade student.

Supervisor: Viktoria Lapinskaya

 

In September the winners and supervisors will be awarded by Diplomas and gifts.   

 

   
127055, Moscow, Novoslobodskaya str., 55, build 1
Where to find us
Print Version